2019 . Society & Culture, True Crime, Religion & Spirituality .
Everyone
Et hemmeligt møde med en kilde på en cafe starter en jagt på Danmarks farligste terrorist - Basil Hassan. Han er opvokset i Askerød, har gået på Frederiksberg Gymnasium og er uddannet ingeniør fra DTU. I dag er han internationalt efterlyst for drabsforsøg, han har opfundet et helt nyt terrorvåben for Islamisk Stat og har ifølge politiet siddet i IS-kalifatet og styret et netværk i Danmark. Samtidig så mener efterretningstjenester at han står bag planlægning af terrorangreb i Vesten. I podcastserien "Dronekrigeren" går P1 Dokumentar i gang med at undersøge et formodet terrornetværk i Danmark, som Basil Hassan menes at stå bag. Imens rejser mellemøstkorrespondent Puk Damsgård til Syrien for at finde ud af, hvad Basil Hassan lavede i Islamisk Stat og hvorfor myndighederne mener, at han er så farlig. Medvirkende: Puk Damsgård, Troels Kingo, Mette Mayli Albæk og Jens Vithner Hansen. Redaktion: Louise Dalsgaard, Sara Munck Aabenhus og Mahmoud Shiekh Ibrahim. Klip og lyddesign: Signe Mansdotter. Redaktør: Jesper Hyhne. God fornøjelse med denne eller én af de mange andre P1 Podcastserier. Kontakt P1 Dokumentar med Ideer, tips og feedback: Mail: p1dokumentar@dr.dk Krypteret mail: P1dokumentarDR@protonmail.com PGP: http://bit.ly/3b65m5G Telefon: +45 87654321 Krypteret besked via appen Signal: +45 2854 0252
2019
Danish
DR
16
6 months ago
Utrolig spændende og velfortalt podcast! Vanvittig historie og genial journalistarbejde hele vejen igennem
7 months ago
Vanvittig fangende fortælling om en flok dygtige journalisters arbejde i at kortlægge PETs jagt på Dronekrigeren. Er han virkelig død eller er han i gang med at planlægge det næste terrorangreb?
7 months ago
Helt vildt interessant og desværre skræmmende hvad der foregår i Danmark 🙀 Hørte det hele på 3 dage
7 months ago
Super nervewreckibg & exciting! Had no idea this happened
7 months ago
En af de mest spændende podcasts jeg har hørt! Kæmpe anbefaling!
8 months ago
Bare hør første episode, og jeg lover dig, at du er solgt
1 year ago
En masse information og baggrundsviden. Spændende med forskellige autoriteters input.
1 year ago
Du får et indblik en en voldsom terrorsag, og tak for det DR!
1 year ago
Virkelig interessant. De går virkelig i dybden, og giver et godt overblik og tager en med hele vejen rundt, så man ikke sidder tilbage med en masse spørgsmål. Synes de fortæller historien om Basil Hassan og de andre involverede virkelig godt og detaljeret, helt klart et lyt værd.
1 year ago
Super fascinating story! Suspenseful and intriguing.
1 year ago
Sindssygt godt og mega spændende! God historiefortælling og en fascinerende historie der løbende udvikler sig! Hvis du godt kan lide dronekrigeren bør du også lytte til Caliphate som også omhandler ISIS og giver et dybere indblik ind i hvordan ISIS faktisk fungerede! Tak for anbefaling @CarlJohanSkovsen
1 month ago
2 months ago